Facebook Twitter Pinterest Youtube Instagram LinkedIn Spotify

Sign up for email updates from Des Moines Arts Festival, Inc.

Home > the arts > visual arts > juried art fair visual art awards presented by nationwide

juried art fair visual art awards presented by nationwide

2019 visual Artist awards


Best of Show Amanda Outcalt, Mixed Media
Leysens Family Award for
Best Emerging Iowa Artist
Anna Segner, Mixed Media
Awards of Excellence Chris Dahlquist, Photography (Ghost Notes Series)
Scott Hildebrandt, Sculpture
Nicario Jimenez, Mixed Media
Sue Mersman, Wood
Marina Terauds, Printmaking
Juror Awards Joaquim Knill, Painting
Olga Mihaylova, Jewelry
Timothy White, Mixed Media
Best Booth Teresa Merriman, Fiber Mixed Media

2018 visual artist awards

Best of Show Amanda Outcalt, Mixed Media
Leysens Family Award for
Best Emerging Iowa Artist
Ryan Koning
Awards of Excellence Tana Acton, Jewelry
Beth Bojarski, Painting
Chris Dahlquist, Photography (Ghost Notes Series)
Lynda Ladwig, Ceramics
Marina Terauds, Printmaking
Juror Awards Lisa Krannichfeld, Mixed Media
Cheryl Mackey Smith, Ceramics
Ernest Curry & Erin Curry, Mixed Media
Best Booth Mick Whitcomb, Mixed Media


2017 VISUAL ARTIST AWARDS

Best of Show Laura Baring-Gould, Metalworks
Leysens Family Award for
Best Emerging Iowa Artist
Michael Jones
Awards of Excellence Adam Crowell, Wood
Chris Dahlquist, Photography
Matthew Hemminghaus, Photography
Brice McCasland, Mixed Media
Igor Menaker, Photography
Juror Awards Beth Bojarski, Painting
Larry Simon, Photography
Shawn Harris, Digital


2016 VISUAL ARTIST AWARDS

Best of Show Ella Richards, Drawing
Awards of Excellence Matthew Hemminghaus, Photography
Beth Bojarski, Painting
Brice McCasland, Mixed Media

R. Michael Wommack, Pastel
Marjolyn Van Der Hart, Mixed Media
Juror Awards Clifton Henri, Photography
Aaron Hequembourg, Mixed Media
Cat Tesla, Painting
Best Emerging Artist Kristen Greteman, EIA


2015 VISUAL ARTIST AWARDS

Best of Show Michael Schwegmann, Ceramics
Awards of Excellence Deborah Mae Broad, Printmaking
Robert Erickson and Tor Erickson, Wood
Matthew Hemminghaus, Photography

Joachim Knill, Painting

E. Douglas Wunder, Jewelry
Juror Awards
Dylan Strzynski, Mixed Media
Andrew Kosten, Printmaking
Lynda Ladwig, Ceramics
Best Emerging Artist
Zora Murff, EIA


2014 VISUAL ARTIST AWARDS

Best of Show
Dylan Strzynski, Mixed Media
Awards of Excellence Deborah Mae Broad, Printmaking

Susan Frerichs, Jewelry

Anthony Hanson, Metalworks

Nicario Jimenez, Mixed Media

Grant Silverstein, Printmaking
Juror Awards
Michael Schwegmann, Ceramics

Patty Roberts, Glass

Helen Gotlib, Mixed Media
Best Emerging Artist
Sodam Lee, EIA


2013 VISUAL ARTIST AWARDS

Best of Show
Aaron Hequembourg, Mixed Media
Awards of Excellence
Shellie Bender, Jewelry

Susan Hill, Fiber

Don McWhorter, Ceramics

Taman VanScoy, Painting

R. Michael Wommack, Pastels
Juror Awards
Seung Lee, Printmaking

Michael McKee, Pastels


James Ochs, Printmaking
Best Emerging Artist Sodam Lee, EIA


2012 VISUAL ARTIST AWARDS

Best of Show
Joachim Knill, Painting
Awards of Excellence
David Burton, Mixed Media

Chris Dahlquist, Photography

Cali Hobgood, Photography

Shadow May, Ceramics

Ella Richards, Mixed Media
Juror Awards
Aaron Hequembourg, Mixed Media

Brian Mancl, Photography


Justin Robinson, Mixed Media
Best Emerging Artist
Lindsay Burke, EIA


2011 VISUAL ARTIST AWARDS

Best of Show
Signe & Genna Grushovenko, Painting
Awards of Excellence
David Bryce, Ceramics

Chris Dahlquist, Photography

Stephan Cox, Glass

James Petran, Painting


John Petrey, Sculpture
Juror Awards
Chris Vance, Painting

Linda Steinworth, Jewelry


Molly Barnes, Glass
Best Emerging Artist
Christian Vandehaar, EIA


2010 VISUAL ARTIST AWARDS

Best of Show Jose Sierra, Ceramics
Best of 2-D Mixed Media
John Gutoskey
Best of 3-D Mixed Media Nicario Jimenez
Best of Ceramics
Justin Teilhet
Best of Digital
Alan Klug
Best of Drawing/Pastels
Jack Brumbaugh
Best of Fiber
Marcello & Alberto Toro
Best of Glass Tony Cray
Best of Graphics/Printmaking Nick Wroblewski
Best of Jewelry
Jonathan Rutledge
Best of Metalworks Jeffrey Zachmann
Best of Painting Scott Hartley
Best of Photography Daryl Thetford
Best of Sculpture Theodore Gall
Best of Wood Matthew Hatala
Best Emerging Artist Jon Lemons, EIA


2009 VISUAL ARTIST AWARDS

Best of Show Marvin Blackmore, Ceramics
Best of 2-D Mixed Media
Wendy & Marvin Hill
Best of 3-D Mixed Media Dean Lucker and Ann Wood
Best of Ceramics Jim & Shirl Parmentier
Best of Digital
Daryl Thetford
Best of Drawing/Pastel
Julie Sutter-Blair
Best of Fiber Marcella & Alberto Toro
Best of Glass Michael Mikula
Best of Graphics/Printmaking Michael Bond
Best of Jewelry
Jonathon Rutledge
Best of Metalworks Jeffrey Zachmann
Best of Painting Taman VanScoy
Best of Photography Michael Bryant
Best of Sculpture Larry Fox
Best of Wood Matthew Hatala
Best Emerging Artist Andrew Kopp


Back to
Top
Tickets & Deals